Prečo je pes Retríver, Teriér alebo Čuvač?

Napísané :

Veľa psov rôznych rás

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, čo znamenajú názvy ako „retríver“, “čuvač“, „stavač“ alebo „teriér“ ? Mnoho plemien má v mene takéto „koncovky“, ale dnes už nie je až tak všeobecne známe, aký je ich význam. Napriek tomu nám pochopenie týchto názvov môže pomôcť pri porozumení s naším chlpáčom, pochopení jeho potrieb a pohnútok.

Je veľa psích plemien, ktoré si až v poslednom storočí našli cestu do našich domovov. Pôvodne plnili iné, obvykle pracovné úlohy po boku svojho pána, ale vďaka svojim rôznym pozitívnym vlastnostiam sa čoraz častejšie dostávali do domov ako domáci maznáčikovia. Typickým príkladom je zlatý retríver, ktorého priateľská, citlivá a trpezlivá povaha je všeobecne známa – hoci pôvodne bol loveckým psom. Pochopiteľne na to je aj stavaný. Vyžaduje výdatné prechádzky, ideálne je tiež pracovné zaťaženie, aby bol skutočne šťastný.

Poďme sa teda pozrieť na pôvodné zaradenie niektorých rás:

 1. Retríver

  Pochádza z anglického „retrieve“, teda „získať späť“. Tieto psy boli šľachtené k tomu, aby poľovníkovi priniesli zver, ktorú zastrelil. Niektoré druhy (špeciálne nazývané „vodné“) boli dokonca šľachtené na to, aby prinášali zastrelené vodné vtáctvo z jazera. Preto je pre retrívre úplne prirodzeným športom napríklad aportovanie, ktoré vo Vašom psíkovi zobudí „ducha predkov“.

 2. Stavač

  Tento názov znie divne, čo poviete ? Akoby pes len tak postával ... ale to presne bolo jeho úlohou. Stavače sa používajú na takzvané „vystavovanie“ koristi – teda ju stopujú až do momentu, kedy sa navzájom s korisťou uvidia, a vtedy „zastanú“ (nenaháňajú ju ako iné psy) v nacvičenej póze, alebo urobia nejaký signál. Tým dávajú poľovníkovi najavo blízkosť koristi, ktorý ju už potom nájde a zastrelí.

 3. Pointer a Seter

  Ak máte doma napríklad Írskeho setra alebo pointra, vlastne máte tiež doma už spomínaného stavača. Setre a Pointre sú však určené na lov prepelíc, bažantov a vtáctva, takže svoju stopu nehľadajú po zemi, ale cítia vo vzduchu. Tieto psy majú vyššie položenú hlavu, ktorá im umožňuje lepšie držať pachovú stopu. Medzi Pointrom a Setrom sú dva hlavné rozdiely. Za prvé, Pointre sú krátkosrsté a Setre sú dlhosrsté. Druhý rozdiel je v systéme lovu. Pointer, keď uvidí korisť, zostane stáť, a určitou pózou ukazuje na korisť. Avšak Seter si po uvidení koristi takpovediac „sadne“. Pred tým, ako sa začali používať prachové strelné zbrane, sa na lov vtákov využívali siete. Keď si Seter sadol, lovec mohol na vtáky za ním hodiť sieť bez toho, aby do nej zamotal aj psa. No a po vynájdení prachových zbraní sa používalo „posadenie“ Setra na to, aby ho lovec náhodou nezranil pri streľbe na korisť.

 4. Čuvač

  Názov „čuvač“ nám na prvý pohľad o našom národnom plemene veľa nepovie. Tento pes však nie je, aj keď by sa to mohlo zdať, určený na odpočúvanie alebo načúvanie. V skutočnosti je slovíčko „čuvač“ skomoleninou maďarského „kuvasz“, a to zase pochádza s najväčšou pravdepodobnosťou z tureckého „kavas“, čo znamená strážca/vojak. Čuvače aj dnes strážia stáda oviec, ako to u nás robili už po stáročia, takže označenie „strážca“ im určite hrdo patrí. Ak si na Váš dvor zabezpečíte čuvača, nemusíte sa báť o bezpečnosť. Dodnes týmto psom zostal silný ochranársky inštinkt a svojou veľkosťou sa dokážu postarať o akéhokoľvek návštevníka.

 5. Teriér

  Tieto psy všemožných veľkostí fungovali v minulosti ako „deratizéri“. Lovili krysy, zajace, vydry a líšky, väčšie druhy sa používali na lov jazvecov. Ich úlohou bolo loviť aj „pod zemou“ – vliezať za svojou korisťou do jej nory. V Anglicku sa teriéry používali pri známych veľkých honoch na líšku. Tieto psy sú malé a ľahké, aby mohli plniť svoju úlohu a v pohode zvládnuť preliezanie brloha rôznych zvierat. Dnes je však lov pod zemou pomocou teriérov vo väčšine krajín zakázaný, nakoľko často dochádzalo k bojom medzi psami a korisťou, proti čomu sa postavilo mnoho organizácii, ktoré bojujú proti krutosti páchanej na zvieratách. Ak sa teda Váš teriér snaží hrabať v zemi, alebo starostlivo pchá hlavu do každej diery, skúste ho trocha pochopiť . Počas storočí v ňom bol k tomu šľachtený inštinkt.

Ak ste tu nenašli „prídomok“ svojho psa ale zaujíma Vás to, skúste trocha popátrať po internete. Iste Vám to pomôže pri porozumení pohnútok Vášho psa, a možno Vám aj napadne, ako by ste mohli využiť jeho prirodzené vlohy pre obojstranný prospech.

Komentáre