Pracovné psy

Napísané :

Veľa psov rôznych rás

Psi v našej spoločnosti nie sú len maznáčikmi alebo strážcami dvorov. Vykonávajú veľa rôznorodých činností, pri ktorých používajú svoje prirodzené pudy a svoju schopnosť porozumieť tomu, čo od nich človek chce. Určite ste počuli o psoch, ktoré pomocou svojho čuchu hľadajú hľuzovky alebo výbušniny. Slúžia aj ako pomocníci postihnutým ľuďom, zachraňujú obete nešťastí a robia mnohé ďalšie práce. Takže „zapriahanie“ psov do práce nie je žiadny novodobý vynález. Naši predkovia po tisíce rokov využívali psov na všakovaké rôznorodé úlohy.

Pretočme koleso času a poďme sa na niektoré zaujímavé pracovné zaradenia štvornohých chlpáčov pozrieť od minulosti až po súčasnosť.

Pes lovec

Pred mnohými tisíckami rokov (predpokladá sa 10 000 rokov, ale môže ísť aj o oveľa viac) sa preháňali psi spolu so svojimi ľudskými „kolegami“ a pomáhali im loviť zver. Využívali pri tom svoje vrodené lovecké schopnosti a vlastnosti, ktoré človeku neuveriteľne uľahčovali prácu.

Pastiersky pes

Neskôr, keď sa človek usadil a korisť si choval doma, namiesto toho, aby sa za ňou naháňal, objavili sa aj prvé pastierske psy. Potlačením pudu zabíjať sa psi naučili stádo držať pohromade a viesť ho tam, kam to pastier potreboval. Obe tieto práce sú však všeobecne známe, pretrvali do dnešných dní. Do tejto kategórie patrí napdíklad slovesnký čuvač.

Pomáhal s nosením nákladov

Menej sa však vie o tom, že psi sa používali aj ako nosiči nákladov. Severoamerickí indiáni, predtým než spoznali kone (ktoré do Ameriky doviezli až Európania), používali psov na nosenie nákladov pomocou nosidiel, ktoré im upevňovali na chrbát. Tento zvyk prebrali Európania, ktorí prišli do Ameriky a používali psov ako roznášačov čerstvého mlieka a mäsa (vtedy ešte neexistovali chladničky, ktoré by uchovávali veci v čerstvom stave) po uličkách, ktoré boli príliš úzke na to, aby nimi prešiel kôň s vozom. Psi tiež ťahali z dokov náklady rýb a nosili ich do skladísk. Dokonca ťahali napílené polená z píl. Drobní putovní remeselníci ako drotári, ostriči nožov a holiči/ranhojiči používali psov na nosenie svojich nástrojov a materiálov, pričom ich títo spoločníci zároveň chránili pred neželanými návštevníkmi.

Nahrádzal ovce

Keď už sme boli pri indiánoch, tí používali psi dokonca aj namiesto oviec. Chovali špeciálne srstnaté druhy, ktorých srsť česali a strihali, a používali ju na plnenie vankúšov a matracov, na výrobu kabátova prikrývok. Psia koža sa používala ako výplň do okien (na tenko oškrabaná prepúšťa svetlo) a na výrobu oblečenia.

Kuchár pomocník

Videli ste už niekedy voly, ako točili mlynské kamene zapriahnuté v záprahu? Podobne sa používali aj psi. V mnohých kuchyniach sa istý druh, nazývaný „turnspit“ (vzhľadom trocha pripomínal jazvečíka) používal na otáčanie mäsa, aby sa rovnomerne prepieklo. Používalo sa na to podobné „behacie koleso“, aké si spájame so škrečkami či myšami.

Pomocník na mori

No pes nebol pomocníkom len na zemi, lež aj na mori. Nakoľko psi vedia veľmi dobre plávať, používalisa na prácu vo vode a pomáhali rybárskym lodiam. Skočili do vody, chytili siete plné rýb za špeciálne úchyty a potom plávali smerom k lodi, kde ich už námorníci vytiahli na palubu. Taktiež sa vrhali za mužmi, ktorí padli cez palubu a zachraňovali ich z búrlivých vôd oceánov a morí.

Využitie vo vojnách

Psi sú s nami v šťastných časoch, ale vytrvávajú aj v tých nešťastných. A medzi tie nešťastné určite patrí napríklad vojna.

Vojenské psi boli súčasťou skoro všetkých armád. Používali ich starí Egypťania, Rimania, Gréci, Germáni, Kelti, ale tiež modernejšie armády ako Attilova armáda, Napoleonská armáda, či bojovníci v prvej a druhej svetovej vojne. Dokonca aj dnes majú psi pevné miesto v armádnej rodine. V minulosti sa používali na zastrašenie nepriateľa, na prerážanie bojovej línie či ochranu dôležitých miest. Neskôr sa tiež používali aj na prenášanie zásob, munície a ľahkých zbraní (napríklad ľahkých guľometov) tam, kde to bolo potrebné.

Keď bolo po boji, ukázala sa iná tvár vojenských psov. Už za starého Egypta sa po boji vypustili nabojisko psi, aby oblizovaním a rôznymi znameniami označovali ranených alebo živých vojakov. V prvej a druhej svetovej vojne používal psy červený kríž – tieto psy vyhľadávali ranených, a prinášali im základnú pomoc, vodu a alkohol. Vzali si nejaký symbol (helmu, vojenskú známku, kúsok uniformy),a následne priviedli k ranenému ľudskú pomoc.

Pes poštár

Vo vojne prenášali vojenské správy a rozkazy efektívnejšie ako akýkoľvek človek, dostali sa v podstate kamkoľvek - ale nepoužívali sa len za vojnového stavu. Aj počas mieru sa psi používali na komunikáciu na dlhé vzdialenosti. Napríklad počas kolonizácie Ameriky nosili správy z jednej pevnosti do druhej, kde mohla vzdialenosť v pohode predstavovať aj viac desiatok kilometrov.

V modernej dobe sa niektoré psie práce vytratili, no vnikli aj nové.

Pracovný nástroj: čuch

Najvyvinutejši psí zmysel je čuch. Keďže ho má oveľa lepší ako my ludia, snažíme sa to využit v rôznych činnostiach. V dnešnej dobe sa psi využívajú aj u polícii, kde pomáhajú odhaliť drogy alebo výbušniny podľa pachu.

Záchranca pri katastrofách

Čuch vedia využívať aj pri hľadaní ľudí. Najmä pri nešťastiach alebo prírodných katastrofách. Pomáhajú pri zrútených budovách, pri lavínach alebo zemetraseniach.

Spoločník pomocník

Ďalej sú tu špecialni psi, ktorí uľahčujú život postihnutým ľuďom. Ktorí trpia závažnou chorobou obmedzujúcou štandartný chod života. Napríklad postihnutie, ochrnutie alebo strata zraku. Psi sa osvedčili aj ako pomocníci pri liečení psichycky chorých osôb. Majú na nich veľmi pozitývny vplyv a stačí k tomu len ich prítomnosť.

Ak poznáte akúkoľvek ďaľšiu činnosť, s ktorou nám pes vo veľkom pomáha, podelte sa o vaše poznatky v komentároch.

Komentáre