Naučte svojho psa tieto jednoduché zvyky pri každodenných príležitostiach – 1. časť

Napísané :

Tréning pre šteniatka

Pes je od narodenia skvele vybavený pre život vo voľnej prírode, kde nebezpečenstvo číha na každom rohu. Všetky psie prirodzené návyky sú geniálne navrhnuté prírodou pre život vo svorke. Krytie svojho pachu iným, lovecké pudy, upozorňovanie svojich „druhov“ na rôzne situácie štekaním, značkovanie teritória, stráženie a upozorňovanie pred rôznymi nebezpečenstvami – to sú všetko úžasné nástroje, vycibrené a udržované evolúciou po mnohé generácie.

„Problém“ (ak sa to dá nazvať problémom) so psami však nastáva vtedy, ak takéhoto tvora, navrhnutého na život vo voľnej prírode, zavrieme do svojho domu alebo bytu. Veľa normálne užitočných psích reflexov sa môže v uzavretom priestore obrátiť proti nám. Napríklad, štekanie psa na voľnom priestranstve je v pohode - ale keď sa brechot ozve medzi štyrmi stenami s trojnásobnou ozvenou a ešte k tomu hneď vedľa hlavy, je to niekedy až na infarkt.

Preto, keď chcete so svojím psíkom žiť medzi štyrmi stenami v mieri, je potrebné naučiť ho niekoľko základných pravidiel, ktoré vám obom nielen uľahčia život v modernom svete, ale aj ušetria veľa stresu. Najlepšie je s ich tréningom začať od momentu, kedy k vám príde šteniatko prvý krát domov, ale ani „staré psy“ nie sú neschopné naučiť sa nové triky. A aké sú to teda pravidlá? Poďme sa na nich pozrieť.

Jedlo

Tréning pre šteniatka - kŕmenie

Pre zvieracích lovcov je jedlo vzácna vec, ktorú si treba v prírode ťažko odmakať – preto niet divu, že keď ide o jedlo, pes nepozná brata. No pre život v domácnosti nie je veľmi prínosné, keď pes vrčí vždy, keď sa snažíte prejsť okolo jeho misky. Preto je dôležité naučiť ho, že keď je, môže sa okolo neho chodiť, a dokonca mu môžete misku počas jedla zobrať a zase mu ju vrátiť. Najlepšie je začať trénovať už od mala – počas jedla mu niekoľko krát vezmite misku, tvárte sa, že ju miešate a potom mu ju dajte naspäť. Ak bude vrčať a misku si brániť, použite zvuk, ktorý používate, keď pes niečo urobí zle. Opakujte to dovtedy (pri každom jedle niekoľko krát), pokým nezačne reagovať pri narábaní s plnou miskou pokojne.

Keď už sme pri jedle, nikdy nedávajte svojmu psovi kúsky jedla od stola. Nie je psou prirodzenosťou „žobrať“ o jedlo – a ak to aj niekedy skúsi, pokým mu nič nedáte, on zistí, že tým nič nedosiahne a nebude to viac robiť. Ak mu však dáte jedlo od stola, pes si rýchlo spojí, že vždy, keď sa ide ku stolu, niečo dostane aj on. Vtedy už je odúčanie oveľa ťažšie. Preto je dôležité vždy nainštruovať aj cudzích ľudí, ktorí prídu na návštevu, aby psovi nič od stola nedávali. Jeho jedlo je vždy len v miske.

Dvere

Tréning pre šteniatka - dvere

Pri dverách sú dva hlavné „problémy“ – keď ide pes von zo dverí, a keď ide niekto do dverí. Nie je úplne najlepšie, keď pes vyštartuje z dverí len čo sa v nich otvorí tá najmenšia škulinka – a vy si nestihnete zobrať ani mobil a kabát a musíte za ním vyštartovať, aby ste ho dochytili. Preto je dobré naučiť psa, že má zastaviť pred akýmikoľvek dverami a počkať kým ho pustíte.

Prvá vec – nenechajte ho nikdy vybehnúť na voľno. Voľný beh samotný je totiž pre psa dostatočnou „odmenou“ na to, aby sa naučil vybiehať z dverí. A ako ho to „nenaučiť“? Postavte sa so psom pred dvere (vyhraďte si na to samostatný čas - nie vtedy, keď máte ísť von, zbytočne by ste ho naťahovali) a povedzte mu aby „sadol“. Potom sa pomaly blížte k dverám a stále opakujte príkaz „sadni“. Pomaly sa dotknite kľučky a pokiaľ zostane sedieť, pochváľte ho. Ak sa pohne, začnite odznova. Pokračujte takto postupne čoraz ďalej a ďalej (čoraz viac otvárajte dvere), až nakoniec budete môcť otvoriť dvere bez problémov.

Iná situácia však je, ak niekto stojí za dverami. Štekanie je prirodzený mechanizmus, ktorým vás pes upozorňuje, že „niečo sa tam za dverami deje“. V podstate by ste ho od štekania ani odúčať nemali – je to užitočné aj pre vás samotných. To, čo je však väčším problémom je, že sa väčšinou pes „zblázni“ – začne pobehovať a skákať. Je to tiež prirodzené (snaží sa vás upozorniť čo najjasnejšie), ale môže to byť nepríjemné. Tréning je v podstate rovnaký ako pri vychádzaní z dverí, len si zavolajte priateľa, ktorý bude zvoniť z vonkajšej strany na dvere. Pripnite psa na vôdzku a nechajte kamaráta zazvoniť. Keď sa pes rozbehne, pritiahnite ho vôdzkou a prikážte mu, aby zostal. Prejdite ku dverám a otvorte, zatiaľ čo mu stále vravíte aby zostal – ak sa rozbehne alebo roztancuje, začnite odznova. Za každý pokrok ho pochváľte a odmeňte.

V druhom diele sa budeme venovať spolužitiu s inými psami a vítaniu nových hostí!

Komentáre