Ako správne merať psa

Výber správnej veľkosti oblečenia a doplnkov pre psov je kľúčové. Ak psíkovi daná vec sadne, bude sa cítiť výborne a nebude mu vadiť v pohybe. Nesprávna veľkosť oblečenia môže byť dokonca nebezpečná. Príliš tesná môže poškodiť krvný obeh alebo narušiť prirodzený pohyb, dýchanie a odevy, ktoré sú príliš voľné môžu vytvárať bezpečnostné situácie ak sa psík labkami do nich zamotá.

Než začnete merať

 1. Merajte krajčírskym metrom
  Pre meranie používajte krajčírsky meter, ktorý vie dobre kopírovať nerovnosť tela. Ak ho nemáte, použite šnúru alebo pásku, ktorá vie dobre kopírovať povrch tela. Následne odmeranú dĺžku zmerajte klasickým metrom alebo pravítkom.
 2. Psa merajte vyrovnaného a v stoji
  Je dôležité, aby ste meranie robili, keď pes stojí a má vyrovnané telo. Len tak viete správne zmerať jeho proporcie.
 3. Ak je pes neposedný, merajte dvaja
  Niektoré psy nevydrťia stáť v kľude ani chvíľu. V tom prípade si určite zavolajte pomoc nech niekto psíka drží chvíľu vyrovnaného. Uľahčí to meranie a bude halvne presnejšie.
 4. S maličkou rezervou
  Meranie vykonávajte aj s maličkou rezervou, aby mal pes voľnosť pre pohyb a dobre sa mu dýchalo, ale zas nie príliš voľné.
 5. Radšej dva krát
  Zapíšte si každé meranie a potom zmerajte ešte druhý krát, len pre istotu. Je lepšie merať dvakrát, než dotatočne vybavovať výmenu.

Tri základné meranie z psieho tela

Ako merať psa

 1. Obvod krku
  Meráme v takej pozícii krku, kde zvykne obojok psovi prirodzene sadnúť a kde to má zaužívané. Ak je krk dlhší, volíme skôr miesto zo začiatku až do polovice krku.
 2. Dĺžka
  Meráme od krku v bode, kde pes obyčajne nosí obojok do konca chrbta v bode, kde začína chvost.
 3. Obvod hrudníka
  Meráme v mieste hneď za prednými labkami. Je to miesto, kde je hrudník najširší.

Ak ste s meraním skončili, dajte psíkovi odmenu za to, aký bol dobrý model :)