Prehriatie organizmu u psa - alebo ako prežiť horúce leto v zdraví

Napísané :

Cez leto je pre psa pitný režim to najdôležitejšie

Prichádza leto a hoci sa ešte neukázalo v plnej paráde, už aj v tomto roku sme mali zopár dní, ktoré by boli vhodné akurát tak na splývanie na hladine bazéna. Aj keď sú pre nás ľudí horúčavy často neznesiteľné (obzvlášť pri ťažšej fyzickej práci), v skutočnosti sa stále máme celkom dobre. Príroda nás totiž vybavila oproti niektorým zvieratám obrovskou výhodou – potením sa po celom tele. Dokážeme teda vylúčiť z tela veľké množstvo tepla relatívne rýchlo.

Bohužiaľ sa takouto vymoženosťou nemôžu pochváliť napríklad naši štvornohí chlpáči. Pes na rozdiel od človeka nemá potné žľazy po celom tele. Na vylučovanie prebytočného tepla môže použiť len plochu labiek a (pre psi priam „značkový“) vyplazený jazyk.

Čo je prehriatie a ako vyzerá?

Prehriatie nastáva hlavne, ak je psík dlho na slnku bez tienistého miesta na odpočinok, nemá prístup k vode, alebo je počas teplých dní vystavený veľkej telesnej aktivite. Typická telesná teplota psa je 38-39 stupňov Celzia – je to teda o niečo viac ako naša telesná teplota. Pes, ktorý sa nám zdá byť „teplý“ teda nemusí byť nutne prehriaty, preto je dobré ovládať základné znaky psieho prehriatia. Medzi najviditeľnejšie a najľahšie rozoznateľné patria tieto: apatia, dezorientácia, lapanie po dychu, silné slintanie, nechuť do jedla, hnačka, neprirodzene vypúlené oči a zvracanie.

Ak zistíte, že je váš pes prehriaty, je treba zachovať chladnú hlavu. Vždy je dobré zavolať veterinára, ale ak bude psíkovi po podaní prvej pomoci očividne lepšie, nie vždy je to nutné. Ako teda na prvú pomoc?

Prvá pomoc

V prvom rade preneste psa na chladné miesto v tieni, ideálne niekde v budove. Teplotný rozdiel by však nemal byť príliš veľký, aby ste mu nespôsobili teplotný šok – najviac 7 stupňov. Následne ochlaďte psa vodou. Nepolievajte ho, pretože to by mohlo taktiež spôsobiť teplotný šok. Namiesto toho vezmite navlhčený uterák a nechajte si psa na neho ľahnúť (resp. ho naň položte). Iným mokrým uterákom ochladzujte slabiny, nohy, labky a brucho – pozor však na prílišne schladenie, v takejto situácii môže ľahko dôjsť aj k podchladeniu. Podávajte psíkovi čo najviac vody. Ak nepije sám, použite striekačku, ktorou mu budete do tlamy vodu vstrekovať. Taktiež mu môžete kockou ľadu prechádzať po tlame a pyskoch. Ak sa stav do niekoľkých minút nezačne zlepšovať, musíte ísť ihneď k veterinárovi.

Ako predchádzať prehriatiu – všeobecné pravidlá pre psíčkarov v lete

Cez leto musí mať pes v miske stále čerstvú vodu

Rovnako dôležité ako vedieť prehriatie liečiť, je vedieť ako mu predísť. Existuje niekoľko pravidiel, ktoré vám, aj vášmu psíkovi uľahčia a spríjemnia život počas horúcich letných dní.

  1. Voda. Voda. Voda. – Vždy sa ubezpečte, že váš pes má dostatok čistej studenej vody. Ak sa pohybuje na dvore, môže mať prístup dokonca k celému vedru. Vodu často kontrolujte a meňte za čerstvú, studenú.
  2. Chladné, tienisté miesto – ubezpečte sa, že váš pes má chladné, tienisté miesto s dobrým vetraním, na ktorom sa môže usalašiť. Ak je také miesto vonku, uvedomte si, že sa tieň počas dňa hýbe.
  3. Ranné a večerné prechádzky – Keď začne byť vonku priveľmi horúco, je lepšie posunúť čas prechádzok na skoro ráno/neskoro večer, kedy okolie trocha vychladne. Pri prechádzkach sa vyhýbajte betónovým a asfaltovým plochám, ktoré sálajú teplo ešte veľmi dlhý čas a môžu dokonca popáliť psie labky. Uprednostňujte prechádzku v parku, či vybehnite do prírody. Na prechádzku so sebou vždy vezmite fľašku vody, aby ste mohli psíkovi doplniť tekutiny.
  4. Šťavnatá strava – počas leta musíte do psa dostať tekutiny všetkými možnými spôsobmi. Preto je lepšie cez leto používať psie konzervy a do klasického jedla mu pridať niekoľko lyžíc vody.
  5. Žiadna prehnaná aktivita – Počas horúčav by ste sa so psom mali vyhnúť veľkým cvičeniam, dlhým prechádzkam a iným činnostiam, počas ktorých budete veľa na slnku, vystavení horúčave a veľkej fyzickej aktivite. Ak s ním musíte nejakú takúto činnosť absolvovať, dajte si z času na čas oddych niekde v tieni a svedomito dodržujte pitný režim psíka.
  6. Pozor na autá – počas leta nenechávajte psa v aute, ani keby ste otvorili všetky okná. Teplota vo vnútri sa veľmi ľahko šplhá hore a počas väčších horúčav môže dosiahnuť až 60-65 stupňov. Otvorené okná síce môžu evokovať, že sa vo vnútri vetrá, ale ak nezavanie vietor, teplota zostane v podstate nezmenená. Nikdy, skutočne nikdy nenechávajte psa v aute v lete samotného.
  7. A keď už sme pri autách, ak idete so psom v lete autom na dlhšiu jazdu, uistite sa, že teplota medzi vonkajškom a vnútrajškom nebude viac ako 7 °C, aby ste nespôsobili psíkovi teplotný šok.
  8. Plávanie áno, ale s mierou – plávanie je dobrá aktivita na schladenie psa a zároveň vybúrenie jeho energie, nesmieme to s ním však prehnať, pretože sa cvičením psí organizmus zároveň zohrieva. Ideálne je „čvachtanie sa“.

Nakoniec poznámka k letnému strihaniu psov. Nakoľko sa psi nepotia celou kožou ako my, nie je dôvod psi na leto strihať. Navyše je psia srsť presne prispôsobená na život v prírode – v zime hreje, no a v lete nielen chladí, ale aj chráni pred spálením. Namiesto strihania je dobré psíka častejšie česať a vyčesať všetku zimnú srsť, aby ste mu odľahčili od horúčavy.

Komentáre