5 známych psov - hercov

Napísané :

Od momentu, kedy bratia August a Jean Lumièrovci v parížskom Grand Café premietli svoj prvý film, utieklo už veľa vody. Film sa odvtedy stal neoddeliteľnou súčasťou moderného života, na rôzne typy nosičov bolo nahraných veľa príbehov – dobrodružných, romantických, hororových a všelijakých iných.

Akýkoľvek príbeh – či už sa odohráva v stredozemi, na mesiaci alebo na zemi počas priemyselnej revolúcie – v skutočnosti vypovedá o nás. O nás ako ľuďoch, o tom čo sa na nás nemení, akí sme. Preto sme schopní porozumieť aj príbehom starým už takmer 100 rokov, pretože ako ľudia zostávame stále rovnakí. Pes, čo by neoddeliteľná súčasť nášho sveta a života, sa musel skôr či neskôr nevyhnutne ocitnúť na striebornom plátne tiež. Prvé psy sa objavujú už vo filmoch bratov Lumièrovcov, napríklad v Le Faux cul-de-jatte z roku 1896 – i keď ešte nie v „hlavných úlohách“ ako ich poznáme my, ale len ako prebehujúce potulné psy a podobne (na dokreslenie atmosféry).

Prvou hereckou hviezdou a hlavnou postavou sa stala až kólia Blair, ktorá hrala hlavnú postavu v 7 minútovom filme Rescued by Rover (Zachránený Roverom – môžete si ho pozrieť tu: http://www.youtube.com/watch?v=LlhNxHfyWTU) z roku 1905. Po Blairovi sa v hlavných rolách filmov objavilo za celý ten čas mnoho psov všemožných rás a veľkostí, ale niektoré zanechali vo filmových dejinách väčší odtlačok svojej laby ako iné. Nasledujúci zoznam nie je zoznamom tých „najznámejších filmových psov“, pretože nie sme odborníky na kinematografiu (a vôbec nie tú psiu), ale je to skôr výber 5 psov, ktoré sa podľa nás stali dosť veľkými filmovými hviezdami, a ktoré sú aspoň z časti známe aj u nás. Tak poďme na to:

Beejay

Komisár rex

Jeho pravé meno Vám asi veľa nehovorí, no postavu ktorú stvárňoval až do roku 2000 (kedy umrel), Vám určite známa bude. Nemecký ovčiak, ktorý miluje žemle zo salámou, sám si otvára dvere a so svojim ľudským parťákom loví zločincov, vrahov a pašerákov drog, nemôže byť nik iný ako Komisár Rex! V tejto roli sa počas vysielania seriálu vystriedali traja vlčiaci, ale všetky vynikali inteligenciou, ktorá sa Rexovi stala „obchodnou značkou“.

Pal

Lassie

Keď sa povie Kólia, väčšine ľudí sa s ňou takmer okamžite spojí meno Lassie. Pal bol pôvodne iba kaskadérskym psom, ale po tom, čo autorov uchvátil svojim výkonom, nahradili ním pôvodného psieho herca. To i napriek tomu, že Pal bol pes, a filmová Lassie fenou. Pal hral Lassie v siedmych filmoch: Lassie sa vracia, Syn Lassie, Odvážna Lassie, Lassie: rodné stráne, Východ slnka, Výzva pre Lassie a Lassie a Painted hills. Pred koncom svojej kariéry ešte natočil 2 pilotné diely seriálu Lassie, avšak ďalej už nepokračoval a prenechal svoje miesto svojmu synovi, Lassiemu Juniorovi. Pal sa dokonca stal natoľko známym, že keď v roku 1997 natočili seriál Lassie, zdvihla sa vlna protestov proti tomu, že postavu Lassie nehrá priamo pes z Pal-ovej rodovej línie. Táto „chyba“ bola napravená a štúdio, ktoré seriál točilo, kúpilo deviatu generáciu Pal-ových potomkov, aby v šou účinkovali.

Chris

Lassie

Chris bol veľký bernardín, ktorý v prvých dvoch filmoch znázornil priateľského psa Beethovena. Umrel krátko po natočení druhého dielu, ale zanechal nám dve rodinné komédie (Beethoven a Beethoven 2), podľa ktorých sa aj dnes mnohým pri pohľade na bernardína vybavuje meno Beethoven.

Rin Tin Tin

Rin Tin Tin

Jednoznačne najznámejšia psia Superstar všetkých čias. Rin Tin Tin natočil 27 filmov (v 30tich a 40tich rokov minulého storočia), a bol dokonca navrhnutý na Cenu akadémie za najlepšieho herca, avšak porota rozhodla, že by cenu mal dostať človek. Neuveriteľné úspechy Rin Tin Tina na striebornom plátne dovolili povstať spoločnosti Warner Bros, ktorú filmy s Rin Tin Tinom prakticky „dostali na mapu Holywoodu“. Po prvom filme, ktorý bol kasovým trhákom, podpísal Jack Warner zmluvu, podľa ktorej dostával Rin Tin Tin 1000 dolárov na týždeň (čo je po pričítaní inflácie 13 900 dnešných dolárov).

Uggie

Uggie

Je jednou z najväčších psích hereckých hviezd posledných rokov. Najznámejší je pre role vo filmoch Voda pre slony a Umelec – pričom za druhý dostal aj cenu Palm Dog Award v Cannes. V decembri 2011 bola spustená dokonca kampaň za to, aby mohol Uggie dostať či už skutočného, alebo len čestného Oskara. Nebola však úspešná – pravidlá o tom, že ceny majú dostávať ľudia, zostali rovnaké od dôb Rin Tin Tina. No Uggie je prvým psom vo filmovej histórii, ktorý má svoje labky otlačené na Hollywoodskom chodníku slávy. V roku 2012 dokonca vyšli písomne jeho pamäte pod názvom Uggie: My story (Uggie: Môj príbeh).

Chýba Vám v našom zozname práve Váš obľúbený pes - herec? Napíšte nám o ňom v diskusii pod článkom a mi ho doplníme, ďakujeme :).

Komentáre