10 najvhodnejších plemien psov do bytu

Napísané :

pes vhodný do bytu

Každý vie, že predkami dnešných psov sú vlky. Ak sa aj dnes pozrieme na našich akokoľvek veľkých štvornohých miláčikov, vidíme veľa paralel s ich divokými predkami. Sú stále zvyknutí behať a pobehovať, značkovať si teritórium, štekať podľa ľubovôle ... čo teda nie je najvhodnejšie správanie do uzavretých malých priestorov bytu. Navyše, s viac či menej tolerantnými susedmi všade naokolo. Našťastie za ten čas čo sú pes a človek spolu, bolo vyšľachtených viac ako 300 plemien, a tak sa medzi nimi nájdu aj také, ktorým život na malom priestore nevadí. To samozrejme neznamená, že sa nepotešia poriadnej prechádzke.

Sú dve dôležité veci, ktoré je nutné si uvedomiť, keď si vyberáte psa do bytu

Za prvé – na čo bolo plemeno, ktoré si chcete zabezpečiť, vyšľachtené? Podľa tohto si viete s trochou predstavivosti aj sami domyslieť, či je plemeno do bytu vhodné alebo nie. Napríklad poľovnícke psy už od počutia majú dosť energie a budú určite vyžadovať veľa času na prechádzkach. Naproti tomu spoločenské psy sú zvyknuté aj na menšie množstvo pohybu, a sú priamo určené na život v ľudskej „rodine“. Vždy je ale lepšie pohľadať si viac informácii, pretože napríklad i niektoré druhy poľovníckych psov môžu byť taktiež vhodné do bytu.

Za druhé – každý pes je samostatný jedinec s úplne odlišnou povahou. Existujú hyperaktívne spoločenské psy, a tiež flegmatickí zástupcovia poľovníckych plemien. Ak idete kúpiť šteniatko, jeho povahu sa asi vopred nedozviete, ale ak si beriete psíka z útulku, spýtajte sa na to ošetrovateľa. Určite Vám bude vedieť povedať, ktorý pes by sa svojou povahou do bytu hodil.

Plemená vhodné do bytu

O určitých plemenách sa však vo všeobecnosti dá povedať, že sú vhodnejšie do bytu ako iné. Dáme si teraz krátky výpočet plemien, ktoré by sa mohli do bytu hodiť:

 1. Čivava

  Čivava je najmenším psom na svete – čo je veľmi dobrý základný predpoklad pre bytového psa. Avšak zároveň predstavuje problém, ak máte malé deti alebo iné domáce zvieratá, ktoré môžu čivave ľahko ublížiť. Taktiež je dôležité si dať pozor na ich dobrodružnú povahu. Svoje malé telo dostanú takmer kdekoľvek, a treba na ne dávať pozor. Čivava nemá veľké nároky na pohyb, stačia jej kratšie prechádzky.

  Napriek svojej malej veľkosti sú to však odvážne psy, ktoré radi strážia. Nemajú problém pustiť sa aj do väčšieho protivníka, čo sa často môže otočiť v ich neprospech, preto na nich treba dávať skutočne dobrý pozor. Predkovia čiváv žili v „klanoch“ a inštinkt nasledovať vodcu v nich je dodnes zakorenený. Obvykle sa teda naviažu na jedného členia rodiny viac ako na iných. Ich klanová minulosť sa odráža aj inak – na „svojom teritóriu“ najlepšie znášajú čivavy alebo miešancov čiváv, s inými plemenami môžu mať problém.

 2. Kavalier King Chareles Španiel

  Španieli boli vo všeobecnosti šľachtení ako spoločníci pre šľachtu vtedajších dní, Kavaliere teda nie sú výnimkou. Tieto psy sa prispôsobia životnému štýlu svojho majiteľa, takže keď máte radi dlhé túry, Váš kavalier si ich tiež zrejme obľúbi. Ak máte deti - zvykne si, ak ste gaučový typ - bude s Vami vyhrievať sedačku. Dobre vychádza aj s inými zvieratami. Vyžaduje však trocha viac starostlivosti o jeho dlhú srsť.

 3. Mops (mopslík)

  Ten je napriek svojmu výzoru, ktorý trocha pripomína buldoga, priateľským plemenom určeným do spoločnosti s ľuďmi. Obvykle nie je vôbec agresívny a dobre sa znáša aj s inými zvieratami či deťmi. Je veľmi oddaný svojmu pánovi, vždy chce byť v centre diania. Tak isto ako kavalier, ani mops nemá rád, keď sa mu „rozuteká svorka“ – teda je rád, keď je rodina pohromade. Pozor, pre svoj krátky nos je veľmi náchylný na prehriatie, v lete mu treba dávať dostatok vody!

 4. Anglický chrt

  Aj keď sa to môže zdať zvláštne, anglický chrt je pokojný a mierumilovný pes. Vyžaduje síce pohyb – aspoň raz denne dlhšiu prechádzku – ale vo vnútri je pokojný. Hovorí sa o ňom ako o „domasedovi bežiacom rýchlosťou 72 km/h“. Tieto psy vedia vyvinúť vysokú rýchlosť, pričom ale na udržanie svojich svalov nepotrebujú extrémne dlhé prechádzky. Sú priateľskí a v pohode žijú aj v menšom priestore. Je veľmi vhodným psom do bytu, ak máte radi väčšie plemená.

 5. Bišón

  Bišóny sú plemenom, ktoré bolo od pradávna šľachtené na ľudskú spoločnosť. Doslovne si vyžadujú ľudskú pozornosť a starostlivosť. Sú hravé, energické a priateľské. Bišón je plemenom, ktoré vďaka svojej srsti vyžaduje o niečo viac pozornosti – vyžaduje pre svoj zdravý život pravidelné vyčesávanie, jednoducho dôslednú starostlivosť o srsť. Dobre sa prispôsobuje a nevyžaduje veľké skúsenosti.

 6. Yorkshearsky teriér

  Aj keď sa to nemusí zdať, jorkšíry boli pôvodne pracovnými psami. Ich úlohou bolo loviť myši, krysy a potkany. Časom sa z nich však stali spoločenské psy a dnes sú veľmi známym plemenom. Je živý, energický, nebojácny, nedobre znáša cudzích ľudí, nezdráha sa hrýzť. Jeho predošlé „pracovné uplatnenie“ sa v jeho povahe prejavuje dodnes – aj napriek svojej veľkosti sa nebojí chrániť svoj dom. Do bytu sa nehodí ani tak svojím správaním, ako skôr veľkosťou, ktorá je viac než prijateľná. Jeho tréningu je však potrebné sa svedomito venovať. Jorkšíry radi štekajú, no dobrým tréningom sa táto vlastnosť dá zvládnuť.

 7. Pudel

  Pudle sú registrované v 4 veľkostných kategóriách – trpasličí, malý, stredný a veľký. Do bytu sa samozrejme hodia menšie psy (teda trpasličie a malé). Pôvodne bol pudel loveckým psom, takže vyžaduje väčšiu mieru prechádzok. Inak je vo všeobecnosti priateľským spoločníkom a nemá problém s domácimi zvieratami. Čo mu však problém robí, sú do určitej miery cudzí ľudia, ktorých neprijíma až tak ľahko. Taktiež malé deti – ťažko zvláda ich krik a hrubé chovanie. Kľúčová je starostlivosť o jeho srsť, ktorej je potrebné venovať vyššiu pozornosť.

 8. Šeltia (alebo tiež Shetlandská kólia)

  Táto „scvrknutá“ kólia pochádza zo Shetlandských ostrovov, kde pôvodne strážila stáda oviec. Rada poslúcha príkazy, rada a rýchlo sa učí. Je vhodná do bytu, pretože sa tam okamžite zžije zo svojou „svorkou“ – je lojálna ku „svojim“, ale obvykle nedôverčivá k cudzím ľuďom. Vychádza dobre aj s domácimi zvieratami, no nie až tak dobre s deťmi. Pokiaľ na nich nie je zvyknutá, sťahuje sa pred nimi. Nie veľmi dobre tiež znáša hluk a je citlivá na zvukové podnety. Treba si dať pozor na jej vrodený „ovčiarsky inštinkt“ – rada „stráži“ iné zvieratá, ale bohužiaľ aj autá.

 9. Kokeršpaniel

  Kokeršpaniele sú lovecké psy, ktoré sa dodnes používajú na donášanie koristi. Na rozdiel od ostatných psov, ktorých sme doteraz spomenuli, sú kokeršpaniele skôr samostatné a nie závislé na „svorke“. Naviazané sú hlavne na človeka, ktorý ich kŕmi. Od toho sa odvíja aj trošku vyššia zložitosť na výcvik, pri ktorom treba dať pozor a psovi jasne ukázať „kto je šéfom“. Avšak všeobecne sú priateľské, inteligentné a vhodné aj do rodiny. Vyžadujú dlhšie prechádzky (aspoň raz denne hodinové prebehnutie niekde po poli), kde môžu do sýtosti nechať vyblázniť svoj lovecký inštinkt.

 10. Papillon

  Jeho pravé druhové meno je "Epagneul nain continental". Meno, ktorým ho voláme na Slovensku, znamená „motýľ“ a vzniklo podľa jeho uší, pripomínajúcich motýlie krídla. Majú veľa energie, tak je vhodné s nimi chodiť často na prechádzky. Sú rezervovaní v blízkosti nových ľudí, ale majú radi deti. Neznášajú sa veľmi s inými domácimi zvieratami a veľmi malými deťmi – hlavne kvôli svojmu vlastnému krehkému telu, ktoré môžu deti alebo iné zvieratá ľahko poraniť. Všeobecne sú priateľské a dobrodružné. Papillony zvládajú v pohode teplo, ale nemali by zostávať na chlade bez výraznej aktivity.

Bývate v byte a máte psíka, ktorého nemáme v našom zozname? Podelte sa s nami o Vaše skúsenosti ako mu byt vyhovuje dole v komentároch.

Komentáre